We have the cost of making x items with t he function:
[tex]C(x)=10x+500[/tex]a) The fixed cost is equivalent to C(0), so we calculate it as:
[tex]x=0\Rightarrow C(0)=10\cdot0+500=500[/tex]The fixed cost is $500.
b) The cost of making 25 items can be calculated as C(25):
[tex]\begin{gathered} C(25)=10\cdot25+500 \\ C(25)=250+500 \\ C(25)=750 \end{gathered}[/tex]C(25) = $750
c) If the maximum cost is $2500 and the minimum cost is $500 (as we can not manufacture less than 0 items and this is the fixed cost), the range can be defined as:
Range: [500, 2500]
The domain has a lower bound at x = 0, as there is no cost function for a negative amount of items.
The greatest number of items for this function will match the greatest cost, that is $2500.
So we can calculate the maximum value for x as:
[tex]\begin{gathered} C(x)=2500 \\ 10x+500=2500 \\ 10x=2500-500 \\ 10x=2000 \\ x=\frac{2000}{10} \\ x=200 \end{gathered}[/tex]Then, C(x) will be defined for x between 0 and 200. The domain is [0, 200].
Answer:
a) The fixed cost is $500.
b) C(25) = $750
c) Domain: [0, 200]
Range: [500, 2500]