Respuesta :

Answer:

5761.09L

Explanations:

According to the ideal gas equation

[tex]PV=nRT[/tex]

where:

• P is the ,pressure ,of the gas in atm

,

• V is the, volume ,in litres

,

• n is the mole of hydrogen gas

,

• R is the ,gas constant

,

• T is the, temperature ,in Kelvin

Given the following parameters

P = 1.05atm

R = 0.082057 L*atm/mol*K

T = 55 + 273 = 328K

Determine the mole of hydrogen

[tex]\begin{gathered} n=\frac{mass}{molar\text{ mass}} \\ n=\frac{454}{2.02} \\ n=224.75moles \end{gathered}[/tex]

Determine the required volume

[tex]\begin{gathered} V=\frac{nRT}{P} \\ V=\frac{224.75\times0.082057\times328}{1.05} \\ V=\frac{6049.15}{1.05} \\ V=5761.09L \end{gathered}[/tex]

Hence the required volume of the gas is approximately 5761.09L

ACCESS MORE
EDU ACCESS