Respuesta :

Answer:

a) The most number of potato "x" she can spend $5 on will be 10potatoes

b) The cost of 15 potatoes is $7.5

Explanation:

1) From the question, the corner market sells potatoes at a rate of 1/2 dollars per potato.

[tex]\$\frac{1}{2}=1\text{ potato}[/tex]

If Amanda is able to spend $5 on potatoes, the most number of potato "x" she can spend will be:

[tex]\$5=x[/tex]

Divide both expressions to get the most number of potatoes "x"

[tex]\begin{gathered} \frac{\frac{1}{2}}{5}=\frac{1}{x} \\ \frac{0.5}{5}=\frac{1}{x} \\ 0.5x=5\times1 \\ 0.5x=5 \\ x=\frac{5}{0.5} \\ x=10\text{potatoes} \end{gathered}[/tex]

Hence the most number of potato "x" she can spend $5 on will be 10potatoes

Using the tape diagram;

2) Since 1 potato cost $0.5, the cost of 15 potatoes will be expressed as:

Cost of 15 potatoes = 0.5 * 15

Cost of 15 potatoes = $7.5

Hence the cost of 15 potatoes is $7.5

Ver imagen ElliotP774916
Ver imagen ElliotP774916
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico