It is given that 13000 was borrowed from the bank at the rate of 7% compunded quarterly for 4.5 years.
The number of compounding periods is given by
[tex]kn=4.5\times4=18[/tex]The amount is given by:
[tex]\begin{gathered} A=P(1+\frac{\frac{r}{k}}{100})^{kn} \\ A=13000(1+\frac{\frac{7}{4}}{100})^{18} \\ A=17764.90439\approx17764.90 \end{gathered}[/tex]Hence the amount is $17764.90
Option A is correct.