The length of the room is 16 m.
The breadth of the room is 12 m
The height is 8 m
So, the area of four walls of the room is
[tex]\begin{gathered} A=2(16\times12+12\times8+16\times8) \\ =832\text{ sq. m} \end{gathered}[/tex]40 sq. m is covred by 1 L paint.
So, to cover 832 sq. m, total paint required is
[tex]\frac{832}{40}=20.8\text{ L}[/tex]Hence, 20.8 L of paints must be bought