Respuesta :

By applying the discount of |5%, we have

[tex]\begin{gathered} \text{price}1=84.34(1-0.15) \\ \text{price}1=84.34(0.85) \\ \text{price}1=71.689 \end{gathered}[/tex]

Now, by applying the discount of 9%, we get

[tex]\begin{gathered} \text{price}2=71.689(1-0.09) \\ \text{price}2=71.689(0.91) \\ \text{price}2=65.23699 \end{gathered}[/tex]

Finally, by applying the discount of %13, we obtain

[tex]\begin{gathered} \text{price}3=65.23699(1-0.13) \\ \text{price}3=65.23699(0.87) \\ \text{price}3=56.75618 \end{gathered}[/tex]

Therefore, by rounding up to the nearest cent, the net cost is $56.76.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico