We are given a stock that has a share with market value of $20 per share.
The company issuing the shares also pays out a quarterly dividend of $0.05 per share.That means the annual dividend will be;
[tex]\begin{gathered} \text{Quarterly}=0.05 \\ \text{Annual}=0.05\times4 \\ \text{Annual}=0.20 \end{gathered}[/tex]
The dividend yield therefore would be;
[tex]\text{Dividend yield}=\frac{Annual\text{ dividend }}{\text{Share price}}[/tex][tex]\text{Dividend yield}=\frac{0.2}{20}[/tex][tex]\text{Dividend yield}=0.01[/tex]
ANSWER:
[tex]\text{Dividend yield}=1\%[/tex]
The dividend yield is 0.01 as a decimal. As a percent this now become 1% (that is 0.01 times 100)