ClaydenA174015 ClaydenA174015
  • 29-10-2022
  • Mathematics
contestada

Select the equality for the following at the store oranges are $1.33 per pound

Select the equality for the following at the store oranges are 133 per pound class=

Respuesta :

MonikaG477596 MonikaG477596
  • 29-10-2022

Given:

Cost of oranges = $1.33 per lb

Let's select the correct equality.

Since the cost is $1.33 per lb, it means the cost of one lb of orange is $1.33

Therefore, the correct equality is:

1 lb = $1.33

ANSWER:

1 lb = $1.33

Answer Link

Otras preguntas

The diagram below shows a pair of congruent traingles, with . Which statement must be true?
Check all of the answers that are in the solution set of the inequality.
In europe, what group is represented by the term guest worker?
You want to average the numbers in the range b1:b30. you have named this range of cells data and wish to use this range name in your formula. after typing avera
What country did miners come to Oregon in search for gold
What were the causes and consequences of religious violence?
What are the causes of the revolutionary war? Was violence against Britain necessary?
Please help with this multiple choice question? (biology)
To the framers, the great danger of democratic government is the risk of
On the robot’s first day, they accidentally tripled the size of a normal cake. By the end of the day, there was still 3/4 of the cake left. The staff split it a