A newbom child receives a $6,000 gift toward a college education from her grandparents. How much will the $6,000 be worth in 19 years it it is invested at 7.8%compounded quarterly?

Respuesta :

The total amount for a compound interest is given by the formula:

[tex]A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}[/tex]

where P is the principal (the initial investment), r is the interest rate in decimal form, n is the number of times the amount is compounded in a given time t and t is the time of investment.

In this case the principal is $6000, the interest rate in decimal form is 0.078, since the amoun is compounded quarterly then n=4, and the time of investment is 19. Plugging this in the formula we have:

[tex]\begin{gathered} A=6000(1+\frac{0.078}{4})^{4\cdot19} \\ A=26036.39 \end{gathered}[/tex]

Therefore, the total amount after 19 years is $26,036.39

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico