Given,
The weight of the student, w=557 N
The height of the stairway, h=4.5 m
Time interval in which the student climbs the stairway, t=29 s
(a) The work done is given by the difference in the initial and final potential energy,
That is
[tex]W=wh[/tex]On substituting the known values,
[tex]\begin{gathered} W=557\times4.5 \\ =2506.5\text{ J} \end{gathered}[/tex]Thus the work done by the student in climbing the stairway is 2506.5 J
(b) The power is given by the time rate of work done.
That is
[tex]P=\frac{W}{t}[/tex]On substituting the known values,
[tex]\begin{gathered} P=\frac{2506.5}{29} \\ =86.43\text{ W} \end{gathered}[/tex]Thus the power output of the student is 86.43 W