Given:
R = 54.33 Ohm
C = 2.56 micro F
L = 172.91 mH
f = 60 Hz
To find:
The power factor.
Explanation:
The inductive reactance can be calculated as:
[tex]X_L=2\pi fL=2\pi\times60\times172.91\times10^{-3}=65.1855\text{ Ohm}[/tex]The capacitive reactance can be calculated as:
[tex]X_C=\frac{1}{2\pi fC}=\frac{1}{2\pi\times60\times2.56\times10^{-6}}=\frac{1}{9.6509\times10^{-4}}=1036.172\text{ Ohm}[/tex]The phase angle is given as:
[tex]\varphi=tan^{-1}(\frac{X_L-X_C}{R})=tan^{-1}(\frac{65.1855-1036.172}{54.06})=-86.81\degree[/tex]The power factor is given as:
[tex]P.F=cos\varphi=cos(-86.81\degree)=0.0556[/tex]Final answer:
The power factor is 0.0556.