Respuesta :

ANSWER:

d. 67.0cm^2

STEP-BY-STEP EXPLANATION:

Given:

radius (r) = 8 cm

angle (α) = 120°

We can calculate the area of sector using the following formula:

[tex]A_{sec}=\frac{\pi\cdot r^2\cdot\alpha}{360}[/tex]

We substitute the values of the radius and angle to determine the area just like this:

[tex]\begin{gathered} A_{sec}=\frac{3.14\cdot8^2\cdot120}{360} \\ \\ A_{sec}=\frac{24115.2}{360} \\ \\ A_{sec}=66.98\cong67\text{ cm}^2 \end{gathered}[/tex]

The area of the sector is equal to 67 square centimeters, therefore the correct answer is option d. 67.0cm^2

ACCESS MORE
EDU ACCESS