Answer:
3.67 ft
Explanation:
First, we need to convert 220 slugs to lb as follows
[tex]220\text{slugs }\times\frac{32.174\text{ lb}}{1\text{ slug}}=7078.20\text{ lb}[/tex]Then, the potential energy can be calculated as:
[tex]PE=mgh[/tex]Therefore, the height is equal to:
[tex]h=\frac{PE}{mg}[/tex]Where mg = 7078.20 lb and PE = 26000.00 ft lb, therefore, the height h is equal to
[tex]h=\frac{26000\text{ ft lb}}{7078.20\text{ lb}}=3.67\text{ ft}[/tex]So, the answer is 3.67 ft