Aaron just hopped on the edge of a merry-go-round. What are his linear and angular speeds if the diameter of the merry-go-round is 11 feet and it takes 7 seconds forit to make a complete revolution? Round the solutions to two decimal places.

Given:
Diameter = 11 feet
Time to complete one revolution = 7 seconds
Let's find the linear speed and angular speed.
To find the angular speed, apply the formula:
[tex]w=\frac{\Delta\theta}{t}=\frac{2\pi}{t}[/tex]Where:
t = 7 seconds
Thus, we have:
[tex]\begin{gathered} w=\frac{2\pi}{7} \\ \\ w=0.897\text{ rad/s }\approx\text{ 0.90 rad/s} \end{gathered}[/tex]The angular speed is 0.90 rad/s.
To find the linear speed, apply the formula:
[tex]v=rw[/tex]Where:
r is the radius
w is the angular velocity.
We have:
[tex]\begin{gathered} v=\frac{d}{2}\times w \\ \\ v=\frac{11}{2}\times0.90 \\ \\ v=5.5\times0.90 \\ \\ v=4.94\text{ ft/s} \end{gathered}[/tex]The linear speed is 4.94 ft/s.
ANSWER:
w = 0.90 rad/s
v = 4.94 ft/s