Respuesta :

Take into account that the weight of a person can be calculated by using the following formula:

W = m·g

where m is the mass and g the gravitational acceleration constant g = 9.8m/s².

In this case, W = 343 N. Then, solve the previous equation for m and replace the values of W and g, as follow:

m = W/g

m = (343 N)/(9.8 m/s²)

m = 35 N·s²/m

m = 35 kg·m·s²/s²

m = 35 kg

Hence, the mass od the person is 35 kg

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico