Given
Principal = P = $2500
Rate = r = 8% = 0.08
Time = t = 5 years
compounded semiannually, n = 2
So, the amount will be = A
[tex]A=P\cdot(1+\frac{r}{n})^{n\cdot t}[/tex]Substitute with the given values of P, r, and t
So,
[tex]A=2500\cdot(1+\frac{0.08}{2})^{2\cdot5}=2500\cdot1.04^{10}=3700.61[/tex]So, the answer will be
The amount after 5 years will be = $3700.61