Respuesta :

Using Avogadro's Law, we have

[tex]\frac{V_1}{n_1}=\frac{V_2}{n_2}[/tex]

In the fourth column, we have to find n2.

[tex]n_2=\frac{V_2\cdot n_1}{V_1}[/tex]

Where V1 = 8.66 L, V2 = 10.9 L, and n1 = 0.0021 mol.

[tex]n_2=\frac{10.9L\cdot0.0021\text{mol}}{8.66L}=0.0026mol[/tex]

Therefore, n2 = 0.0026 moles.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico