Given:
The mean is $18500, and the standard deviation is $450.
To find:
What % of people bought the same car for less money than the salesperson is offering you.
Solution:
Here,
[tex]\begin{gathered} \mu=18500 \\ \sigma=450 \end{gathered}[/tex]We have to find P(x < 17995). So,
[tex]\begin{gathered} P(x<17995)=P(\frac{x-\mu}{\sigma}<\frac{17995-18500}{450}) \\ =P(x<-1.12) \\ =0.1314 \end{gathered}[/tex]Thus, the required probability is 13.14%.