KhaleesiW253107 KhaleesiW253107
  • 29-10-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 3 peppers for a cost of $0.40 each. How much will he pay 10 poir for the peppers? https://voca.ro/gHdC7waD3Rr

Respuesta :

ShayonD777456 ShayonD777456
  • 29-10-2022

ANSWER

$1.20

EXPLANATION

George bought 3 peppers for a cost of $0.40 each.

This means he paid $0.40 for one pepper.

To find how much he pays for all the peppers, multiply $0.40 by the number of peppers he bought.

Therefore, the amount he pays for all the peppers is:

3 * 0.40 = $1.20

Answer Link

Otras preguntas

An alcohol that is 100 proof contains ________% alcohol.
What are two organ systems that are involved in the excretion of wastes from the body?
Find the slope of a line parallel line to each given line. Y=-10x+5
The majority of fresh water on our planet comes from: select one: a. ocean b. streams c. glaciers d. groundwater
If X is the center of the circle, find 2004-05-03-04-00_files/i0230001.jpg.
What type of sentence is the following? Please bring that here! declarative exclamatory interrogative imperative
What foreign art work influenced Impressionist artists? Arabic mosques Aztec tombs Japanese art prints Buddist temples
Which is an example of the body maintaining homeostasis using a positive feedback loop? While exercising, the body heats up and releases sweat to decrease the b
A study is being conducted on the amount of gasoline purchased on an average day in town. A random variable is used to identify the amount in gallons. Is the va
About what percentage of young children spend some amount of time with non-parental caregivers?