10. You decide to invest $175 at the beginning of every year. If your rate of return is 5% compounded annually, how much money will you have at the end of the 4th year!O $708.24O $212.71O $735.00O $791.99

Respuesta :

The amount invested yearly is $175

interest rate = 5 = 5/100 = 0.05

time = 4 years

We would apply the formula which is expressed as

t = 1 + rate

Expressing it for 4 years, we have

((Pt + P)t + P)t + ................

It becomes

FV = ((((P(1 + r) + P) 1 + r + P)1 + r + P)(1 + r)

This shows us that it is 4 years

Where P is the amount invested yearly

FV is the future value

1 + r = 1 + 0.05 = 1.05

Thus, we have

FV = ((((175*1.05)+ 175)1.05 + 175)1.05 + 175)1.05

FV = 791.99

Option D is correct

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico