Respuesta :

Answer

The person who walks 50 feet in 5 seconds is the faster person.

Explanation

To know who is faster, we would need to calculate their respective speeds.

[tex]\text{Speed = }\frac{Dis\tan ce}{Time}[/tex]

For the first person,

Distance = 50 feet

Time = 5 seconds

Speed = (50/5) = 10 ft/s

For the second person

Distance = 48 feet

Time = 6 seconds

Speed = (48/6) = 8 ft/s

Hence, we can easily see that the person who walks 50 feet in 5 seconds is the faster person.

Hope this Helps!!!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico