LunnaH716634 LunnaH716634
  • 29-10-2022
  • Mathematics
contestada

Oranges cost $4.25 for 5 and apples cost $4.50 for 6. What would be the total cost of 3 oranges and 2 apples?

Respuesta :

NathalieY20037 NathalieY20037
  • 29-10-2022

5 oranges cost $4.25

1 orange costs 4.25/5 = $0.85

6 apples cost $4.50

1 apple cost 4.50/6 =$0.75

3 oranges will cost $0.85 x 3 =$2.55

2 apples will cost $o=0.75 x 2 = $1.5

3 oranges and 2 apples = $2.55 + $1.5 =$4.05

Answer Link

Otras preguntas

Assume that only one additional worker is hired. what is the marginal product from an output of 25 to 63? a. 29 b. 46 c. 38
how is life to you ? why do you like life or why do you hate life ?
solve pls brainliest
Can someone answer question 1-6
The (blank) were a powerful group during this time because they developed a new style of (blank) middle ages europe.
what is x? please help
The frequency distribution chart below represents scores from a math quiz. A histogram titled frequency has score on the x-axis and frequency on the y-axis. 65
Which of the following is an example of formal communication ? a. putting a sticky note on your boss's computer b. grapevine messages c. the employee handbook d
PLEASE HELP IM STUCK
1) FILL IN THE SPACES: a. 2.5 liters (L) = ______ml b. 1320g = ________kg c. 1.2g = _________mg d. 1025mcg =_______mg and. 2TBS=_______tsp F. 1 TBS =_______ml g