An art gallery owns a sculpture that is valued at $63,220. The gallery owner estimates that its value will increase by 9% every year. If the owner is correct, then how much will it be worth in 9 years?If necessary, round your answer to the nearest cent

Respuesta :

The amount it will worth in 9 years is $137307.09

STEP - BY - STEP EXPLANATION

What to find?

The amount it worth in 9 years.

Given:

Iniial value (a) =$ 63, 220

rate (r) = 9% = 0.09

time(t) = 9

Using the formula below:

[tex]y=a(1+r)^t[/tex]

where y is the amount in 9 years.

Substitute the value and evaluate.

[tex]y=63220(1+0.09)^9[/tex][tex]=63220(1.09)^9[/tex][tex]\approx137307.09[/tex]

Hence, it will be $137307.09 worth in 9 years.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico