Respuesta :

Answer:

h=12 ft

Explanation:

Given:

• The volume of the cone = 803.84 cubic feet

,

• The radius of the cone = 8 feet

,

• π=3.14

The volume of a cone is calculated using the formula:

[tex]V=\frac{1}{3}\pi r^2h[/tex]

Substitute the given values into the formula:

[tex]\begin{gathered} 803.84=\frac{1}{3}\times3.14\times8^2\times h \\ 803.84=\frac{3.14\times64\times h}{3} \\ \text{ Cross multiply} \\ 3.14\times64\times h=803.84\times3 \\ 200.96h=2411.52 \\ \text{ Divide both sides by 200.96} \\ \frac{200.96h}{200.96}=\frac{2,411.52}{200.96} \\ h=12 \end{gathered}[/tex]

The height of the cone is 12 feet.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico