Relax

Respuesta :

ANSWER:

$0.30

STEP-BY-STEP EXPLANATION:

To calculate the unit price, that is, an ounce, we must divide the price by the number of ounces in the container, therefore:

[tex]\begin{gathered} \frac{3.28}{11}=0.298\cong0.30 \\ \\ \text{ Therefore the unit price is \$0.30} \end{gathered}[/tex]

Unit price is $0.30