Respuesta :

[tex]\text{volume of a cone=}\frac{1}{3}\pi r^2h[/tex]

r = 5 inches

h= 24 inches

Therefore,

[tex]\begin{gathered} \text{volume}=\frac{1}{3}\times\pi\times5^2\times24 \\ \text{volume}=\frac{600\pi}{3} \\ \text{volume}=200\pi \\ \text{volume}=628.318\approx628.3 \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico