Respuesta :

The volume of a hemisphere is given by:

[tex]V=\frac{2}{3}πr^3[/tex]

Solving for r:

[tex]\begin{gathered} 3V=2πr^3 \\ \\ \frac{3V}{2π}=r^3 \\ \\ r=\sqrt[3]{\frac{3V}{2\pi}} \end{gathered}[/tex]

Replacing V = 22778 m³:

[tex]r=\sqrt[3]{\frac{3\times(22778m³)}{2\timesπ}}=22.2m[/tex]

then; diameter = 44.4 m

ANSWER

d = 44.4 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico