7.The speed of an electromagnetic wave is a constant, 3.0 x 108 m/s. The wavelength of a wave is 0.6 meters.What is the frequency?1.8 Hz5.0 Hz5.0 x 108 HzO 1.8 x 108 Hz

Respuesta :

Given data

*The given speed of an electromagnetic wave is

[tex]c=3\times10^8\text{ m/s}[/tex]

*The given wavelength of the wave is

[tex]\lambda=0.6\text{ m}[/tex]

The formula for the frequency of the wave is given as

[tex]\begin{gathered} \lambda=\frac{c}{f} \\ f=\frac{c}{\lambda} \end{gathered}[/tex]

Substitute the values in the above expression as

[tex]\begin{gathered} f=\frac{3.0\times10^8}{0.6} \\ =5\times10^8\text{ Hz} \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS