Respuesta :

Answer:

$6168.39

Explanation:

For a principal, P compounded continuously at a rate of r%, the amount in the account after t years is determined using the formula:

[tex]A(t)=Pe^{rt}[/tex]

Given:

• The starting amount, P = $5,000

,

• Interest Rate, r = 3% = 0.03

,

• Time(t) = 7 years

Substitute these values into the formula:

[tex]\begin{gathered} A(7)=5000\times e^{0.03\times7} \\ =\$6168.39 \end{gathered}[/tex]

Jack will have $6168.39 in his account after 7 years.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico