a) to find the tax, we can multiply the price of the car by 4% in its decimal form:
[tex]15700(4\%)=15700(0.04)=628[/tex]then, the amount of tax paid is $628
b)we can find the total price of the car by adding its sale tax:
[tex]15700+628=16328[/tex]therefore, the total cost is $16,328