Respuesta :

Given that the speed of the ball is v = 15.6 m/s

The angle is between the ground and the ball is 60 degrees.

The acceleration due to gravity on the moon is g = 1.62 m/s^2

We have to find the time.

The formula to calculate time is

[tex]t=\frac{2v\sin \theta}{g}[/tex]

Substituting the values, the time will be

[tex]\begin{gathered} t=\frac{2\times15.6\times\sin 60^{\circ}}{1.62} \\ =16.68\text{ seconds} \end{gathered}[/tex]

Thus, the time taken is 16.68 seconds.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico