Given,
The distance covered, d=30 m
The time interval, t=8 s
As there is no initial velocity is given, we assume that the initial velocity is u=0 m/s
Acceleration of the can be calculated from one of the equations of motion,
[tex]d=ut+\frac{1}{2}at^2[/tex]Where a is the acceleration of the body.
On substituting the known values ,
[tex]\begin{gathered} 30=0+\frac{1}{2}\times a\times8^2 \\ a=\frac{2\times30}{8^2} \\ =0.94m/s^2 \end{gathered}[/tex]Thus the acceleration of the body is 0.94 m/s²