35. The selling prices for homes in a certain community are approximately normally distributed with a mean of $321,000 and a standard deviation of $38,000. Estimate the percentage of homes in this community with selling prices (a) between $245,000 and $397,000. % (b) above $435,000. % (c) below $283,000. % (d) between $283,000 and $435,000. %

35 The selling prices for homes in a certain community are approximately normally distributed with a mean of 321000 and a standard deviation of 38000 Estimate t class=

Respuesta :

Given the selling prices for homes in a certain community are approximately normally distributed

Mean = μ = $321,000

Standard deviation = σ = $38,000

For the following cases, we will find the z-score as follows:

[tex]z=\frac{x-\mu}{\sigma}[/tex]

And we will use the following chart:

Estimate the percentage of homes in this community with selling prices:

A) between $245,000 and $397,000

So, the z-score for the given prices will be:

[tex]\begin{gathered} $245,000$\rightarrow z=\frac{245000-321000}{38000}=-2 \\ 397,000\rightarrow z=\frac{397000-321000}{38000}=2 \end{gathered}[/tex]

So, the percentage when -2 < z < 2 will be as shown from the chart = 95%

B) above $435,000

[tex]435,000\rightarrow z=\frac{435000-321000}{38000}=3[/tex]

The area under the curve = 100%

So, the percentage when z > 3 will be = 0.5%

C) below $283,000

[tex]283,000\rightarrow z=\frac{283000-321000}{38000}=-1[/tex]

so, the percentage when z < -1 will be = 50 - 34 = 16%

D) between $283,000 and $435,000

We will find the percentage in case if: -1 < z < 3

So, the percentage will be = 34 + 34 + 13.5 + 2 = 83.5%

Ver imagen JudaP569021
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico