Given data:
* The mass of the car is 1928.26 kg.
* The speed of the car is 9.04 m/s.
Solution:
The kinetic energy of the car in terms of the mass and speed of the car is,
[tex]\begin{gathered} K=\frac{1}{2}mv^2 \\ K=\frac{1}{2}\times1928.26\times(9.04)^2 \\ K=78790.25\text{ J} \\ K=78.79\times10^3\text{ J} \\ K=78.79\text{ kJ} \end{gathered}[/tex]Thus, the kinetic energy of the car is 78790.25 J or 78.79 kJ.