The area of a trapezoid (A) is:
[tex]A=\frac{1}{2}\cdot(a+b)\cdot h[/tex]Where:
a and b are the bases of the trapezoid.
h is the height.
In this question:
a = 119 cm
b = 105 cm
A = 6,664 square cm
Substituting the values in the equation:
[tex]6,664=\frac{1}{2}\cdot(119+105)\cdot h[/tex]Solving the equation:
[tex]\begin{gathered} 6,664=\frac{1}{2}\cdot(224)\cdot h \\ 6,664=112\cdot h \end{gathered}[/tex]Dividing both sides by 112:
[tex]\begin{gathered} \frac{6,664}{112}=\frac{112}{112}\cdot h \\ 59.5=h \end{gathered}[/tex]Answer: The height of the tabletop is 59.5 centimeters.