Respuesta :

Answer:

h = 4ft

Explanations:

In order to determine the height of the tent, we will use the Pythagoras theorem as shown:

[tex]\begin{gathered} hyp^2=opp^2+adj^2 \\ c^2=a^2+h^2 \end{gathered}[/tex]

Given the following parameters

[tex]\begin{gathered} c=5ft \\ a=3ft \end{gathered}[/tex]

Substitute

[tex]\begin{gathered} h^2=c^2-a^2 \\ h^2=5^2-3^2 \\ h^2=25-9 \\ h^2=16 \\ h=\sqrt{16} \\ h=4ft \end{gathered}[/tex]

Hence the height of the tent is 4ft

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico