Given:
The force applied to the object, F=10 N
The distance covered by the object, d=2.5 m
To find:
The work done.
Explanation:
The work done is the measure of the transfer of energy from a source to an object by applying an external force.
The work done on the object is given by,
[tex]W=Fd[/tex]On substituting the known values in the above equation,
[tex]\begin{gathered} W=10\times2.5 \\ =25\text{ Nm} \end{gathered}[/tex]Final answer:
Thus the work done is 25 N.
Therefore the correct answer is option C.