Circle E has a radius of 4.3 meters. FG is a chord and HE is a perpendicular bisector of FG.If FG = 6.6 meters, calculate the distance of EH.

Respuesta :

The figure can be redraw as,

The EF is equal to radius of the circle, so EF = 4.3 m.

HE is perpendicular bisector of FG. So,

[tex]\begin{gathered} FH=\frac{6.6}{2} \\ =3.3 \end{gathered}[/tex]

Determine the length of EH by using pythagoras theorem.

[tex]\begin{gathered} (EH)^2=(EF)^2-(FH)^2 \\ =(4.3)^2-(3.3)^2 \\ =14.49-10.89 \\ EH=\sqrt{3.6} \\ =1.897 \\ \approx1.90 \end{gathered}[/tex]

Thus length of side EH is 1.90 meters.

Ver imagen SenayaN624353
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico