A ball is hit straight up in the air with an initial velocity of 17.6m/a. At what time does it cross the height of 2 m going up?

Respuesta :

Answer:

t = 0.118 seconds

Explanation:

The vertical distance in a straight-up motion of the ball is described by

[tex]y=v_0t-\frac{1}{2}gt^2[/tex]

where

v0 = vertical velocity of the ball

g = acceleration due to gravity

t = time after the launch

Now in our case, v_0 = 17.6 m/s and g= 9.8 m/s^2; therefore,

[tex]y=17.6t^{}-\frac{1}{2}\times9.8t^2[/tex]

When the ball crosses the height of 2m, we have y = 2; therefore, the above equation gives

[tex]2=17.6t-\frac{9.8}{2}t^2[/tex][tex]\Rightarrow2=17.6t-4.9t^2[/tex]

subtracting 2 from both sides gives

[tex]17.6t-4.9t^2-2=0[/tex]

The above can be rewritten in a more familiar form by a bit of rearranging of the terms.

[tex]-4.9t^2+17.6t-2=0[/tex]

This is a quadratic equation, and therefore, the values of t can be found using the quadratic formula.

Using the quadratic formula, we get two possible values of t:

[tex]t=\frac{-17.6\pm\sqrt[]{17.6^2-4(-4.9)(-2)}}{2\times(-4.9)}[/tex][tex]\begin{gathered} \Rightarrow t=0.1175 \\ t=3.474 \end{gathered}[/tex]

Which value of t is correct?

The two values of t tell us that the ball crosses the y = 2 checkpoint twice. First when going up and second when coming down. Since we want the time when the ball is going up, we choose t= 0.1175 (because the ball goes up first and then it comes down).

Hence, after 0.118s (rounded to the nearest thousandth), the ball crosses the height of 2m going up.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico