Given data
*The given potential energy is U_p = 1500.0 J
*The given mass is m = 50.0 kg
The weight is calculated as
[tex]\begin{gathered} W=mg \\ =(50.0)(9.8) \\ =490\text{ N} \end{gathered}[/tex]The formula for the height of the hill is given by the potential energy formula as
[tex]U_p=mgh[/tex]Substitute the known values in the above expression as
[tex]\begin{gathered} 1500=50\times9.8\times h \\ h=3.06\text{ m} \end{gathered}[/tex]Hence, the height of the hill is h = 3.06 m
The formula for the speed at the bottom of the hill is given by the kinetic energy formula as
[tex]U_k=\frac{1}{2}mv^2[/tex]Substitute the known values in the above expression as
[tex]\begin{gathered} 1500=\frac{1}{2}(50.0)v^2^{} \\ v=7.74\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]Hence, the speed at the bottom of the hill is v = 7.74 m/s