Solving a word problem on proportions using a unit rate

Answer
13 hours
Explanation
Milan made $135 for 9 hours of work,
For $1 made, Milan would work for 9/135 hours
Therefore, for $195 made, Milan would work for
[tex]\frac{9}{135}\times195=13\text{ hours}[/tex]