The sample of the ideal gas quantity is 0.360 mol.
We need to know about the ideal gas theory to solve this problem. The ideal gas is assumed that there is no interaction between particles in a gas. It can be determined by the equation
P . V = n . R . T
where P is pressure, V is volume, n is the number of moles gas, R is the ideal gas constant (8.31 J/mol.K) and T is temperature.
From the question above, we know that
n1 = 0.709 mol
V1 = 8.07 L
V2 = 4.1 L
When the temperature and pressure have the same condition, we can use the ratio of moles and volume as
V1 / V2 = n1 / n2
8.07 / 4.1 = 0.709 / n2
n2 = 0.360 mol
Find more on ideal gas at: https://brainly.com/question/25290815
#SPJ4