The operating cash flows of the project is $58,750 if the firm’s tax bracket is 25%.
- Depreciation per year = Cost /useful life
= 1,000,000/25
= $40,000
- Income before tax = Revenue - direct cost - fixed cost -
depreciation
= 120,000 - 40,000 - 15,000 - 40,000
= $25,000
- Tax expense = 25,000 × 0.25 = $6,250
- Net Income = Income before tax - Tax expense
= 25,000 - 6,250
= $187,500
- Operating cash flow = net Income + depreciation
= 187,500 + 40,000
= $58,750
- The amount of cash created by a company's regular business operations is measured by operating cash flow (OCF). Operating cash flow shows whether a business can produce enough positive cash flow to support and expand its operations; in the absence of such ability, it may need outside finance for capital investment.
Learn more about Operating cash flow, here
https://brainly.com/question/17001006
#SPJ4