Adele's graduation picnic will cost $312 if it has 24 attendees. If there are 54 attendees, how much will Adele's graduation picnic cost? Assume the relationship is directly proportional.

Respuesta :

Given:

When there are 24 atendees, the cost = $312

Let's find cost when there are 54 atendees.

Apply the proportionality equation:

24 atendees = $312

54 atendees = $x

Hence, we have the equation:

[tex]\frac{312}{24}=\frac{x}{54}[/tex]

Cross multily and solve for x.

We have:

[tex]\begin{gathered} 24x=312\times54 \\ \\ 24x=16848 \end{gathered}[/tex]

Divide both sides of the equation by 24:

[tex]\begin{gathered} \frac{24x}{24}=\frac{16848}{24} \\ \\ x=702 \end{gathered}[/tex]

Therefore, when there are 54 atendees, Adele's graduation picnic cost will be $702.

ANSWER:

$702

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico