A school had to buy 56 new science books and it ended up costing $5, 386.64 total. write an equation that can be used to express the relationship between the total cost (t) and the number of books (b) purchased.

Respuesta :

Answer:

[tex]t=96.19b[/tex]

Step by step explanation:

A school buys 56 science books, $5,386.64.

As a first step, we are going to determine how much each book cost:

[tex]\frac{5,386.64}{56}=96.19[/tex]

Each book costs $96.19, then the equation that represents this relationship would be:

Let b be the number of books purchased

Let t be the total cost

[tex]t=96.19b[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS