Find the area of the sector. Use 3.14 as an approximation of π. Round answer to the nearest hundreth.

Given
To find: The are of the sector.
Explanation:
It is given that,
That implies,
The area of the sector is,
[tex]A=\frac{\theta}{360\degree}(\pi r^2)[/tex]Here θ=100° and r=7cm.
Then,
[tex]\begin{gathered} A=\frac{100}{360}(3.14\times7^2) \\ =\frac{10}{36}\times(3.14\times49) \\ =42.74cm^2 \end{gathered}[/tex]Hence, the area of the sector is 42.74cm^2.