An object A with a mass of 10 kg exerts a force of 25 N on another object B with the same mass, if theobject A's mass doubles to 20 kg. What will happen to the gravitational force between the objects? Explain using the relationship between mass and gravitational force

Respuesta :

Given

Object A

m1 = 10 kg

Object B

m2 = 10 kg

F = 25 N

Then object A doubles mass to 20 kg

Procedure

Gravitational force

[tex]F=\frac{Gm_1m_2}{r^2}[/tex]

Mass of one object is doubled

[tex]\begin{gathered} F^{\prime}=\frac{G2m_1m_2}{r^2} \\ F^{\prime}=2F \end{gathered}[/tex]

Thus gravitational force gets also doubled

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico