I have a problem I cant explain a single question maybe if I send you a picture?

first we will solve for simple interest,
principal is P = 1000 $
interest rate R = 5.5 %
time T = 5 years.
so, mple interest in five years is,
[tex]SI=\frac{\text{PRT}}{\text{1}00}[/tex][tex]\begin{gathered} SI=\frac{1000\times5.5\times5}{100} \\ SI=275\text{ \$} \end{gathered}[/tex]now for compound interest,
rate of interest is R = 5 %
the Amount after 5 years is
[tex]A=P(1+\frac{R}{100})^T[/tex][tex]\begin{gathered} A=1000\times(1+\frac{5}{100})^5 \\ A=1000(\frac{105}{100})^5 \\ A=1000\times(1.05)^5 \end{gathered}[/tex][tex]A=1276.28[/tex]so, the compound interest is
CI = A - P
CI = 1276.28 - 1000
CI = 276.28
the difference between simple interest and compound interest is
CI - SI
= 276.28 - 275
= 1.28 $
thus, the answer is 1.28 $ that is option C