Respuesta :

Explanation:

One mol of a gas at STP (standard conditions of pressure and temperature) occupies 22.4 L. So we can convert the mass of sulfur dioxide to moles and then use that relationship to get the answer to our problem.

To convert from grams to moles we will use the molar mass of sulfur dioxide.

sulfur dioxide = SO₂

molar mass of S = 32.07 g/mol

molar mass of O = 16.00 g/mol

molar mass of SO₂ = 1 * 32.07 g/mol + 2 * 16.00 g/mol

molar mass of SO₂ = 64.07 g/mol

moles of SO₂ = 325 g * 1 mol/(64.07 g)

moles of SO₂ = 5.07 moles

We said that 1 mol of SO₂ at STP will occupy 22.4 L, let's find the volume at STP of 5.07 moles.

Answer:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico