The process is modeled by the next formula:
[tex]P(t)=P_0(2)^{\frac{t}{t2}}[/tex]where P(t) is the population after t years, P0 is the initial population and t2 is the time needed by the population to double.
Substituting with P0 = 60,000, t = 180 years, and t2 = 90 years, we get:
[tex]\begin{gathered} P(t)=60,000(2)^{\frac{180}{90}} \\ P(t)=60,000(2)^2 \\ P(t)=60,000\cdot4 \\ P(t)=240,000 \end{gathered}[/tex]The population will be 240,000